Najpopularniejszym pojazdem na świecie jest rower. Jest ekonomiczny, ekologiczny a liczba jego zwolenników stale rośnie. Coraz częściej jeżeli tylko warunki pogodowe
na to pozwalają, rower jest w użytkowaniu przez cały rok. Pamiętajmy jednak, że niezależnie w jakim celu korzystamy z roweru, to poruszając się tym pojazdem należymy do grupy uczestników ruchu drogowego.

Bezpieczeństwo rowerzystów zależy od ich zachowanie na drodze, przestrzegania przepisów ruchu drogowego, a także właściwie wyposażonego roweru.

Wyposażenie obowiązkowe roweru:

  • Lampa ze światłem białym lub żółtym selektywnym, umieszczona z przodu.
  • Sygnał dźwiękowy (np. dzwonek) o nieprzeraźliwym tonie.
  • Lampa ze światłem czerwonym umieszczona z tyłu (może być światło migające).
  • Światło odblaskowe barwy czerwonej umieszczone z tyłu, w kształcie innym niż trójkąt.
  • Przynajmniej jeden skutecznie działający hamulec – ręczny lub nożny.
  • Kierunkowskazy - jeśli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

Włączenie oświetlenia obowiązuje rowerzystę w warunkach złej widoczności – gdy zapada zmierzch, jest noc czy też widoczność jest ograniczona z powodu warunków atmosferycznych np. mgły, a także podczas jazdy w tunelu.

Zakładając kask chronimy głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy a kamizelka odblaskowa znacząco ułatwia dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza              w trudnych warunkach atmosferycznych.

Rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. W przypadku, gdy porusza się drogą dla rowerów i pieszych obowiązany jest zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta może jechać po chodniku lub po drodze dla pieszych wyjątkowo, gdy:

  • opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!