"Chcemy obrócić tak daleko koło historii, aby Wielka Rzeczpospolita Polska, była największa potęgą(…)kulturalną na całym wschodzie."
J. Piłsudski, przemówienie w Lublinie w 1920 r.

 

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości w dniu 1 października uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Na początek warszawskiej przygody uczniowie odwiedzili praskie ZOO, gdzie mogli podziwiać niezwykle bogatą ekspozycję zwierząt z całego świata. Zwierzęta korzystały z ostatnich promieni jesiennego słońca umożliwiając doskonałą obserwację ich zachowań.

Po zoologicznych atrakcjach wszyscy udali się na zwiedzanie Starego Miasta z miejscami przypominającymi bohaterstwo harcerzy Szarych Szeregów. Chwila zadumy nad Pomnikiem Małego Powstańca upamiętniającym najmłodszych uczestników powstania warszawskiego. Najważniejsze miejsca, wydarzenia i osoby związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę: Grób Nieznanego Żołnierza, Zamek i Kolumna Zygmunta oraz Pałac Prezydencki. Na zakończenie pomnik Józefa Piłsudskiego.

Kolejnym punktem programu był niepowtarzalny spacer po warszawskich Powązkach. Uczniowie poznali bogatą historię cmentarza od 1912, przez wydarzenia związane z I wojną, rok 1921, aż po wydarzenia II wojny światowej. Tu znajdują się kwatery ofiar terroru komunistycznego i hitlerowskiego, mogiły powstańców warszawskich i żołnierzy niemieckich i rosyjskich obu wojen światowych, bohaterów wojny polsko-bolszewickiej, konspiracji niepodległościowej z okresu II wojny światowej, ale także komunistów – zarówno pierwszych sekretarzy PZPR, jak i oprawców z Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, a ostatnio także groby twórców współczesnej Polski. Tu obok siebie spoczywają znani każdemu politycy, ludzie kultury i sportowcy. Uczniowie usłyszeli opowieści o Kwaterze na Łączce, Dolinie Katyńskiej, oraz Kwaterze Smoleńskiej. Spacer miał celu przypomnienie historii najważniejszej stołecznej nekropolii oraz zwrócenie uwagi na problem zaniedbanych mogił powstańczych i miejsc pamięci.

Wyjazd był długi i męczący, ale pełen wrażeń, wspomnień i nowych informacji dotyczących historii naszego kraju.