Akademia z okazji 100-letniej rocznicy odzyskania niepodległości odbyła sią w naszej szkole dniu 27.11.2018 r. Uroczystość uświetnili swoją obecnością uczestnicy wydarzeń z II wojny światowej - harcerze Szarych Szeregów, kombatanci. Obecni byli również wójt gminy Wojciechów oraz przedstawiciele lokalnych władz, rodzice i uczniowie, zaproszeni goście. W ramach akcji „Niepodległa do hymnu” zabrzmiał w całości  „Mazurek Dąbrowskiego”.
 Uczniowie pod kierunkiem p. S. Popiołek i p. L. Iwaniaka przygotowali wzruszające widowisko. Montaż słowno-muzyczny rozpoczął się od poloneza w wykonaniu przedszkolaków. Wszyscy zebrani byli pod ogromnym wrażeniem talentów młodych aktorów. Wspaniała scenografia, fragmenty filmów, nastrojowa muzyka, gra światła i cienia sprawiły że widzowie mogli przenieść się w lata 1939 - 45. Recytowane utwory poetyckie, aranżacje pieśni patriotycznych i występy aktorskie ukazały czasy walki Polaków o wytęsknioną wolność. Natomiast wykonanie piosenki „Dziś idę walczyć mamo” wycisnęło łzę z niejednego oka. Po prezentacji uczniów honorowi goście wręczyli p. dyrektor pamiątki z okresu II wojny światowej: mundur, menaszkę, hełm. Szkoła jako spadkobierca legendarnych harcerzy zobowiązała się kultywować pamięć Szarych Szeregów.
 Uroczystość dostarczyła społeczności szkolnej i lokalnej nie tylko wrażeń estetycznych, ale również wzbudziła refleksję nad postawami patriotycznymi. Uczniowie poczuli przywiązanie do historii, dumę z przynależności do narodu polskiego, szacunek do wartości, o które walczyli nasi przodkowie oraz przywiązanie do tradycji chrześcijańskich.