11 listopada 1918 r. społeczeństwo polskie manifestowało swoją radość z odzyskania niepodległości. Entuzjazm był w pełni uzasadniony, bowiem  Polacy nie oczekiwali biernie wolności. Walczyło o nią kilka pokoleń, pokoleń które nie pozwoliły światu zapomnieć o istnieniu narodu polskiego.

,,A jeśli komu droga otwarta do nieba,
Tym, co służą ojczyźnie”
Jan Kochanowski ,,Pieśń XII”

Dziś,  patrzymy z refleksją na dzień 11 listopada. Pamiętamy o tych, którzy przez ponad wiek nie porzucili wiary w odrodzenie Polski i o tych, którzy w tej sprawie ,,na stos rzucili swój  życia los”.
W Święto Niepodległości uczniowski Poczet Sztandarowy uczestniczył we Mszy Św. w intencji Ojczyzny a także  w pochodzie patriotycznym pod pomniki: Tadeusza Kościuszki i Żołnierzy WP poległych w latach 1939 - 1945, złożono tam wieńce i zapalono znicze, oddając tym samym hołd walczącym za wolność Ojczyzny.
Z okazji 98 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości odbyła się dnia 9.11.2016r. uroczysta akademia z udziałem: p. dyrektor Iwony Piech, nauczycieli i uczniów. Gościem honorowym był p. Józef Szewczyk - kombatant.
Uczniowie z klas IV-VI szkoły podstawowej przedstawili program artystyczny pt. ,,11 Listopada - Pamiętamy” poświęcony Ojczyźnie i jej drodze do  niepodległości. Scenariusz, oprawę muzyczną i plastyczną przygotowali nauczyciele: p. Anna Bednarczyk,  p.Zofia Kotwicka i p. Leszek Iwaniak.     

11 listopada to dzień refleksji nad historią i współczesnością naszego kraju oraz niezapomniana  lekcja historii.

Anna Bednarczyk