Relacja z XVIII Międzywojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Ludowej.

Tegoroczny finał XVIII Międzywojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Ludowej im. Wacława Tuwalskiego w Woli Osowińskiej zorganizowano 18 marca, w przeddzień 22. rocznicy śmierci Patrona.
W przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy współpracowały następujące instytucje: Towarzystwo Regionalne im. Wacława Tuwalskiego, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, Zespół Placówek Oświatowych i Zespół Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej oraz Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.
Finansowego wsparcia udzielił Powiat Radzyński, a rzeczowego – Piekarnia „Stary Piekarz” w Woli Osowińskiej, Piekarnia GS w Borkach i Waldemar Skowron – miejscowy radny.
Spośród zgłoszonych 119 recytatorów, dotarło 110 – z następujących miejscowości: Adamów, Białka, Borki, Domaszewnica, Fiukówka, Kępki, Kłoczew, Kock, Końskowola, Łuków, Maszki, Nałęczów, Paskudy, Paszki Duże, Piotrowice, Przytoczno, Radzyń Podlaski, Ryki, Serokomla, Sobole, Ulan Majorat, Wojciechów, Wojcieszków, Wola Chomejowa, Wola Gułowska, Wola Osowińska.
Prezentacje odbywały się w pięciu – specjalnie do tego celu udekorowanych salach (3 w Zespole Placówek Oświatowych i 2 w Zespole Szkół Rolniczych). W skład 3-4-osobowych komisji konkursowych wchodzili:
– Anna Kistelska, Aleksandra Strzałkowska-Chojnacka, Kornelia Niedbał, Henryk Kowalczyk i Andrzej Sar – instruktorzy Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie
– dr Ewa Borkowska – pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach,
– Maria Długołęcka –Pietrzak z Instytutu Kultury Ludowej i Badań Literackich w Siedlcach
– Adam Świć, Marta Nowakowska i Sylwia Dmowska – z Domu Kultury w Kocku,
– Maria Ryndak i Ewelina Książek z Biblioteki Miejskiej w Radzyniu Podlaskim,
– Sławomir Żyłka z Ośrodka Kultury w Ulanie-Majoracie i ŁOK w Łukowie
– Andrzej Kotyła z Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego im. Karola Lipińskiego
– Dariusz Gałan z Filii Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Radzyniu Podlaskim
– Ewa Śliwińska z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Borkach z/s w Woli Osowińskiej
Wszyscy recytatorzy otrzymali dyplomy-podziękowania oraz regionalne upominki (wielkanocne ciasteczka z miejscowej piekarni).
Laureatom, oprócz dyplomów, wręczono nagrody książkowe, a za gwarę dodatkowo drewniane szkatułki z okolicznościowym nadrukiem, podarowane przez miejscowego stolarza, który ponadto przekazał dwa stołeczki dla najmłodszych recytatorów.
Naszą szkołę reprezentowało sześć uczennic z klas II, III i IV. Wszystkie uczestniczki pięknie zaprezentowały się przed komisjami konkursowymi. Zdobyliśmy następujące nagrody i wyróżnienia:
Kategoria kl. 0 – III
I Nagroda  Patrycja Stachyra (nominacja do Małego Konkursu Recytatorskiego)
II Aleksandra Guz
III Julia Siwiec, Nagroda za gwarę
Kategoria kl. IV – VI
Wyróżnienie – Malwina Kawiak
Stałym elementem imprezy od wielu lat jest obiad regionalny dla uczestników, opiekunów i gości – wszystkich zaproszono do stołówki szkolnej na kapustę z grochem, kartoflaki z soczewicą i kompot.
Przed Koncertem Laureatów, na głównej scenie zaprezentował się zespół wokalny „Mięta” z GOKiS. Dziewczęta – z racji obchodów osiemnastej edycji konkursu – zaśpiewały dwa szlagiery z lat 60-tych: „Dozwolone od lat osiemnastu” i „Osiemnaście mieć lat to nie grzech”. Podobnym akcentem jubileuszowym – „Osiemnaście wiosenek miała” – rozpoczęła swój występ Grupa Wokalna „Siew”, działająca przy Muzeum w Woli Osowińskiej. Ten minikoncert był dedykowany Patronowi oraz wszystkim uczestnikom imprezy.
Następnie zaprezentowali się wytypowani przez jurorów recytatorzy, otrzymując zasłużone gromkie oklaski od żywo reagującej publiczności, zachwyconej kunsztem występujących na scenie młodych artystów.
Serdecznie gratulujemy naszym młodym recytatorkom i życzymy im wielu sukcesów na kolejnych konkursach.
Sylwia Popiołek