„ Ponad wszystkie wasze uroki
Ty! Poezjo, i Ty, Wymowo
Jeden – wiecznie będzie wysoki :
Odpowiednie dać rzeczy – słowo”
                                             /Norwid/

Kultura żywego słowa dumą szkoły w Maszkach

„Ludzie piszący dla dzieci wznoszą lekki malowniczy most, po którym mali czytelnicy chętnie i niepostrzeżenie przechodzą od swoich ukochanych książek do wielkiej poezji”  - tak  pisał Jan Brzechwa. Rzecz w tym, by zachęcić i zaprosić swych uczniów do tej niezwykłej krainy, pewnego rodzaju „tajemniczego ogrodu”,  w którym każdy może odkryć coś dla siebie. Poezja to rzecz wyobraźni, ważne jest więc, aby tekst i jego opracowanie przynosiło rozbudzenie dziecięcej wrażliwości, rozwój umysłowych i duchowych potrzeb oraz inspirował dziecięcą twórczość.
Sztuka recytacji jest wartością samą w sobie, ale też istotnym elementem kształtowania pozytywnych uczuć w stosunku do języka ojczystego. Poprawne wysławianie się odgrywa także dużą rolę w codziennym obcowaniu z innymi ludźmi. Dbamy o kulturę słowa i uwrażliwiamy wychowanków na poprawność i czystość ich wypowiedzi.
Ku naszej uciesze z roku na rok zwiększa się w szkole liczba chętnych do udziału w konkursach, stale też podwyższa się poziom kunsztu recytatorskiego wykonawców. Wszystko to sprawia, że na opiekunie spoczywa ogromne zadanie do spełnienia i wielka odpowiedzialność. Jednak  satysfakcja, kiedy dziecko zostaje nagrodzone czy wyróżnione jest bezcenna nie tylko dla samego ucznia czy jego rodziców, ale przede wszystkim dla instruktora.

• Bieżące półrocze obfitowało w liczne konkursy żywego słowa, w których chętnie i z zaangażowaniem uczestniczyliśmy. Przedstawiamy owoc naszej wspólnej pracy.
    8 marca Malwina Kawiak i Żaneta Piotrowska reprezentowały szkołę podczas jubileuszowego XV Konkursu Poezji i Prozy Ludowej w GOK w Kurowie. Dziewczęta przedstawiły jurorom teksty mówione w gwarze oraz polszczyźnie literackiej. Obie prezentacje były na bardzo wysokim poziomie. Zaszczyt reprezentowania naszej gminy w Międzywojewódzkim Konkursie Recytatorskim kategorii klas IV – VI będzie miała Malwina, natomiast Żanetce serdecznie gratulujemy wyróżnienia.
    W dniu 18.03.2017r. wzięliśmy udział w  XVIII Międzywojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy Ludowej im. Wacława Tuwalskiego w Woli Osowińskiej. Spośród 110 uczestników turnieju nasi uczniowie wypadli zdumiewająco! Zdobyli następujące nagrody i wyróżnienia:
    Kategoria kl. 0 – III
    I miejsce  Patrycja Stachyra (nominacja do Wojewódzkiego Małego Konkursu Recytatorskiego)
    II miejsce Aleksandra Guz
    III miejsce Julia Siwiec + nagroda za gwarę
    Kategoria kl. IV – VI
    Wyróżnienie – Malwina Kawiak
  • 26 kwietnia 2017 r. w sali konferencyjnej Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie odbyły się Eliminacje Gminne do XXXVI Małego Konkursu Recytatorskiego. W eliminacjach wzięło udział 43 uczniów  – z Maszek, Łubek, Miłocina, Palikij i Wojciechowa. Nagrody i nominacje na przegląd powiatowy otrzymały Aleksandra Guz i Patrycja Stachyra  z klasy III  oraz  Żaneta Piotrowska z klasy V.
  • 28 kwietnia w sali widowiskowej Nałęczowskiego Ośrodka Kultury miały miejsce eliminacje powiatowe Małego Konkursu Recytatorskiego. Główną nagrodę - występ podczas etapu wojewódzkiego zdobyła Patrycja Stachyra. Aleksandra Guz i Żaneta Piotrowska także  swymi deklamacjami zachwyciły jurorów i zostały wyróżnione.
  • W dniach 18, 19 maja w MDK „Pod Akacją” w Lublinie odbył się 50. Wojewódzki Turniej Poezji Dziecięcej. Uczestniczyło w nim 80. recytatorów. Aleksandra Guz swą interpretacją zyskała uznanie w oczach oceniających i uzyskała wyróżnienie. Gratulujemy sukcesu i życzymy udanego występu podczas uroczystego  Koncertu Laureatów.
  • W dniu 7 czerwca Patrycja Stachyra, uczennica klasy III pięknie zaprezentowała naszą szkołę podczas wojewódzkiego koncertu laureatów Małego Konkursu Recytatorskiego.

Wybierz sobie zawód, który lubisz,
    a całe życie nie będziesz musiał pracować.

Słowa Konfucjusza przyświecają spotkaniom szkolnego koła recytatorskiego. Dziękuję wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas, podzielanie moich pasji, dostarczenie wielu wzruszeń i niezapomnianych doznań artystycznych. Z nadzieją na dalszą współpracę
    Sylwia Popiołek.