Obchody rocznicowe

we wsi Szczuczki

W niedzielę, pierwszego października uczniowie naszej szkoły wzięli udział  w uroczystościach upamiętniających  tragiczne wydarzenia sprzed 78 lat.
Wówczas hitlerowcy zamordowali ponad stu mieszkańców wsi Szczuczki. Niemieckie oddziały otoczyły wieś. Hitlerowcy wyganiali            z domów wszystkich mężczyzn, zatrzymywali też tych spotkanych na drodze. O tym, co spotkało 102 mężczyzn ze Szczuczek i okolicznych miejscowości, przerażone rodziny dowiedziały się dopiero po kilku godzinach. Większość ciał spłonęło w ostrzelanym budynku szkoły. Tylko część pomordowanych pochowano na okolicznych cmentarzach. W miejscu, gdzie są złożone ciała pomordowanych, dziś  stoi kaplica – pomnik ku czci pomordowanych.

Dlaczego do mordu doszło właśnie w Szczuczkach? Prawdopodobnie był to odwet Niemców. Podejrzewali, że w tej wiosce został ukryty transport amunicji i żywności, który polscy żołnierze odbili hitlerowcom.

Mimo niesprzyjającej pogody uczniowie pełnili swą służbę trzymając wartę przy pomniku pamięci, gdzie delegacje władz, stowarzyszeń, szkół, straży,  kół kombatanckich  i osób prywatnych złożyły kwiaty. Swoją postawą moralną i zaangażowaniem dali przykład patriotyzmu. Młodzi ludzie są bowiem zobowiązani dbać o to, by pamięć o tragicznych kartach historii naszego kraju nie zanikła, bowiem:

„ci, którzy nie pamiętają przeszłości, skazani są na jej powtarzanie” (George Santayana).