W dniu 15 września br uczniowie klas 4 – 7 Publicznej Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów  w Maszkach, czyli my, uczestniczyliśmy w Pikniku Kowalskim, który został zorganizowany przez GOK i miał miejsce na placu przy Wieży Ariańskiej w Wojciechowie.

Zebraliśmy się przed szkołą już o 8:00, sprawdziliśmy listę obecności i wyruszyliśmy w drogę.
Pierwszym punktem spotkania była lekcja w Muzeum Kowalstwa, które mieści się na najwyższym piętrze w wieży. Pani przewodnik opowiedziała nam o pracy kowali, następnie pokazała narzędzia, którymi się posługiwali i ich artystyczne dzieła. Podczas tej niecodziennej lekcji dowiedzieliśmy się, że dawniej do kowali przychodzono również w celu udzielenia pomocy stomatologicznej.
Kolejnym punktem pikniku były warsztaty, podczas których mogliśmy poczuć się jak prawdziwi kowale i własnoręcznie wykuć symboliczną pamiątkę w postaci podkowy na szczęście.
Następnie poznaliśmy kodeks rycerski, podziwialiśmy stroje średniowieczne, a także uczestniczyliśmy w niecodziennych pojedynkach i lekcji łucznictwa.
Później wysłuchaliśmy ciekawostek o tajemnicach żelaza. Odlaliśmy wspólnie medalion na pamiątkę tego spotkania.
Ostatnim punktem imprezy było uczestnictwo w kąciku zabaw kowalskich, w którym można było ulepić podkowę z masy solnej, wykuć monetę i  wziąć udział w zabawach zręcznościowych.
Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, uważamy, że była to ciekawa lekcja historii. Dzięki temu spotkaniu poznaliśmy bliżej  przeszłość naszej okolicy. Warto brać udział w podobnych przedsięwzięciach. Wróciliśmy zmęczenie, ale pełni pozytywnych wrażeń.
Uczniowie klasy szóstej